Adunarea Generală ANOSR 2011

0

Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România a desfășurat, în perioada 25-28 august 2011, la Iași, Adunarea Generală ANOSR. Liderii organizațiilor studențești din 16 centre universitare s-au întâlnit pentru a dezbate problemele studenților din România, și pentru a propune soluții viabile la acestea.

Unul dintre punctele de pe ordinea de zi a Adunării Generale a fost alegerea Biroului de Conducere, care va reprezenta la nivel național și internațional studenții din România în anul universitar 2011-2012. Aceștia sunt :

Președinte – Daniela ALEXE – 0753 152276 – email: daniela@anosr.ro

Secretar General – Mihai DRAGOȘ – 0746 259430 – email : mihai@anosr.ro

Vicepreședinte Educațional – Delia GOLOGAN – 0756 102245 – email: delia@anosr.ro

Vicepreședinte Educațional – Maria PĂDURE – 0725 611142 – email : maria@anosr.ro

Vicepreședinte Educațional – Anca PRISACARIU – 0724 441601 – email: anca@anosr.ro

Vicepreședinte Relații Interne – Bogdan MUNTEANU – 0755 873976 – email : bogdan@anosr.ro

Vicepreședinte Relații Internaționale – Teodora TALPES – 0757 573389 – email: teodora@anosr.ro

Vicepreședinte PR – Vlad BOLDURA – 0737 969195 – email : vlad@anosr.ro

Vicepreședinte Financiar – Andrei CERBU – 0740 027808 – email : andrei@anosr.ro

De asemenea, în cadrul Adunării Generale s-au trasat direcțiile pe care ANOSR le va urma în anul universitar 2011-2012. Dintre acestea, menționăm principalele priorități ale federației:

– Legea Educației să fie în concordanță cu nevoile și viziunea studenților (menționăm intenția de a modifica Legea Educației, astfel încât studenții să fie reprezentați în procent de 25% în Alegerea Rectorului, implementarea Statutului Studentului, implicarea în metodologiile secundare legii)

– Dimensiunea Socială a Educației (continuarea demersurilor pentru reducerea regiilor de cămin, eliminarea taxelor ascunse din universități)

– Reprezentare Internațională (organizarea de către ANOSR a Adunararii Generale ESU ( Organizația Europeană a Studenților), în aceeași perioadă cu întâlnirea ministerială Bologna de la București)

– Procesul Bologna (analizarea modului de implementare a Procesului Bologna și promovarea de soluții)

– Dezvoltarea și consolidarea mișcării studențești din România

„Mandatul 2011-2012 reprezintă o perioadă plină de provocări, pe care ANOSR își asumă să le rezolve cât mai bine, militând în continuare pentru drepturile și interesele studenților din România. Sperăm că în curând să vedem adoptat Statutul Studentului însă munca nu se termină aici, el trebuie să își producă efectele la nivelul fiecărui student. Mai mult, Legea Educației încă nu respectă dreptul studenților de a fi reprezentați în toate structurile decizionale. De aceea mișcarea studențească trebuie să își continue demersurile în soluționarea problemelor.„ – Daniela Alexe, Președinte ANOSR.

4,440 total views, 5 views today

Share.

About Author

Leave A Reply