Noi lideri ai studenților din România

0

Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România și-a ales, în cadrul Forumului Organizațiilor Studențești din România, noi lideri.

Aceștia vor conduce lupta pentru creșterea bugetului din PIB alocat educației, inclusiv pentru investiții în cămine, cantine și biblioteci și creșterea subvenției camine-cantine, vor susține crearea unui fond de burse către care să poată fi direcționat 2% din impozitul pe venit și din cel pe profit, vor propune măsuri pentru creșterea atractivității domeniului medical și al învățământului pentru tineri și vor solicita o participare mai mare a studenților în luarea deciziilor din universități și din afară lor.

Președinte – Mihai DRAGOȘ

delegat ASPSE, Universitatea din București 0746259430 – mihai@anosr.ro

Secretar General – Delia GOLOGAN

delegat OSF, UMF „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca – 0756102245 – delia@anosr.ro

Vicepreședinte Educațional – Anca MĂRGINEANU

delegat Philos, Universitatea din București – 0763329948 – anca@anosr.ro

Vicepreședinte Educațional – Andreea PETRUȚ

delegat OSUBB, Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca- 0745022448 andreea@anosr.ro

Vicepreședinte Relații Interne – Mircea MERIACRI

delegat ASFI, Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” Iași – 0748070928 – mircea@anosr.ro

Vicepreședinte Relații Internaționale – Cristi POPESCU

delegat OSUT, Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca-0754676460– cristi@anosr.ro

Vicepreședinte Relații Publice – Brândușa LUNGU

delegat SSMI, UMF „Gr. T Popa” Iași – 0751422171 – brindusa@anosr.ro

În perioada următoare, ANOSR va analiza impactul bugetar al propunerilor, urmând ca apoi să lanseze varianta detaliată a acestora și să înceapă negocierile cu actorii relevanți.

“Suntem datori să ne gândim la viitorul României pe termen lung. Momentan, însă, vedem că țara noastră este pe penultimul loc în Europă la numărul de absolvenți de studii superioare, sistemul educațional are probleme serioase de calitate, suntem printre ultimele țări ca număr de medici pe cap de locuitor și atât educația, cât și sănătatea sunt domenii de care tinerii fug. Nu putem să mai închidem ochii la aceste lucruri.”  a declarat Mihai Dragoș, noul președinte ANOSR.

4,195 total views, 5 views today

Share.

About Author

Leave A Reply